fbpx

Jak HR z IT rekrutuje w Polskich realiach?

Gdzie rekruterzy szukają, a gdzie znajdują zainteresowanych kandydatów? Ile czasu potrzeba na rekrutację programisty? Jak często dochodzi w firmach do optymalizacji procesu rekrutacji? Jak ważną rolę w rekrutacji pełni strategia HR? Na te pytania poznasz odpowiedzi w tym artykule!

O samym badaniu Futurum Technology

W naszym badaniu wzięło łącznie 115 rekruterów. O odpowiedzi prosiliśmy specjalistów z branży HR niezależnie od miejsca lub rodzaju zatrudnienia. Z tego względu odpowiedzi uwzględniają perspektywę specjalistów na różnych stanowiskach i o różnym doświadczeniu.

Ankieta zawierała 25 pytań z 4 kategorii (Pytania o respondenta, pytania o kandydatów, pytania o strategię, pytania o candidate experience).

Celem ankiety było zbadanie rynku rekruterów IT z naciskiem na najskuteczniejsze metody pozyskiwania kandydatów zarówno ze względu taktycznego oraz operacyjnego.

Ile wynosi średni czas rekrutacji?

Według 42,6% respondentów, potrzeba około miesiąca czasu na skuteczne zamknięcie pozycji. Warto zwrócić uwagę, że w ponad 18% przypadków (czyli prawie jedna na 5 rekrutacji) trwa minimum 2 miesiące lub dłużej.

Jak rozłożymy te liczby przez wielkość firm oraz specjalizacje rekruterów (im większa firma, tym rekruter ma węższą specjalizację), wyjdzie nam, że im większa firma, tym krótszy czas rekrutacji.

8.7%

Około tygodnia

42.6%

Około miesiąca

29.6%

1-2 miesięcy

10.4%

2-3 miesięcy

7.8%

Ponad 3 miesiące

Wniosek:

Im większa firma, tym ma więcej ludzi i z węższymi specjalizacjami. Oznacza to, że inne osoby odpowiadają za sourcing, inne za rozmowę/negocjacje z kandydatami a jeszcze inne za rozmowy techniczne.

Dodatkowo korporacje często są wspierane przez inne firmy, jak Futurum Technology, przez co czas procesu jeszcze bardziej się skraca.

Wiesz jak skracamy proces do minimum?

Jak często dochodzi do optymalizacji procesów rekrutacji w firmach?

Tylko 50% respondentów twierdzi, że firma optymalizuje proces rekrutacji minimum raz na pół roku. Natomiast kolejne 50% twierdzi, że raz na rok lub rzadziej (z czego ponad 10% potwierdziło, że w ogóle nie optymalizują).

Prowadzi to do wniosku, że tylko co druga firma permanentnie dba o proces rekrutacji.

Oznacza to wielką szansę dla firm, które mają długi czas rekrutacji lub dużą rotację. Należy pamiętać, że dla kandydatów bardzo dużą wartość ma kontakt z rekruterem oraz znajomość procesu rekrutacji (ilość etapów oraz czas trwania).

24.1%

Raz na kwartał

25.9%

Raz na pół roku

23.1%

Raz na rok

10.2%

Raz na dwa lata

16.7%

Dłużej lub wcale

Wypowiedź eksperta:

Jak ważną rolę w rekrutacji pełni strategia HR? Ułatwia rekruterowi życie poprzez zawężenie pola i konkretne zalecenia czy wręcz utrudnia i powstrzymuje przed indywidualnym przeczuciem?

W branży IT proces rekrutacyjny rozpoczyna się już na etapie poszukiwań i jest niczym innym, a umiejętnym prowadzeniem negocjacji. Dlatego tak istotna dla każdego prowadzonego procesu, jest operacjonalizacja celu prowadzonych procesów, stosowanie się do przyjętej taktyki i w efekcie długoterminowym zmierzenie skuteczności swojej strategii.

Jeżeli zespół HR działa wedle ustalonej strategii, każdy rekruter lub sourcer ma możliwość wykorzystania swojej taktyki, a czynności realizowane są wedle transparentnych i policzalnych celów to prowadzenie procesu rekrutacyjnego nie jest chaotyczne. W takiej sytuacji przy zachowaniu indywidualnego przeczucia rekrutera w stosunku do kandydatów możliwe jest ułatwienie komunikacji w zespole HR, oraz na linii HR-HRM.

HR Manager w Futurum Technology

Sprawdź też inny artykuł Karoliny, w którym opisuje czym jest outsourcing/body leasing oraz dlaczego to gwarant bezpieczeństwa

Gdzie rekruterzy szukają, a gdzie znajdują zainteresowanych kandydatów?

Prawdopodobnie to najistotniejszy punkt tego artykułu. Grafika pochodząca bezpośrednio z raportu rozwiewa wszelkie wątpliwości i dyskusje na temat najlepszych miejsc. Należy pamiętać, że to były pola z możliwością wielu wyborów, i jak się okazuje, niemal nikt nie stawia tylko na jeden serwis.

Pobierz pełny raport!

Zgadzam się na przetwarzanie danych osobowych przez Futurum Technology LTD. sp.k

*Po naciśnięciu przycisku “pobieram raport”, pod przyciskiem zostanie wyświetlony link do pobrania raportu

ZASTANAWIASZ SIĘ CZY

Futurum Outsourcing jest dla Ciebie?

Bardzo chętnie porozmawiamy o współpracy, jednak najpierw zapoznaj się z innymi materiałami, czy na pewno jesteśmy dla siebie. Zobacz nasze referencje, proces współpracy z nami oraz korzyści, jakie możesz mieć z outsourcingu.